ntb
Prinášame pre vás možnosť naučiť sa pracovať s portálom isamosprava.sk.
Ukážeme vám jeho hlavné možnosti...
book
Pripravili sme prehľadný manál pre kandidátov na funkciu poslanca a predsedu VÚC v komunálnych...
book
Pripravili sme prehľadný manuál pre kandidátov na funkciu poslanca obce, mesta a mestskej časti v...

Usmernenie k volebnej kampani – moratórium

Dňa 12.12. 2024 sa konalo zasadnutie Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán (ďalej aj „Komisia“). Zasadnutie sa uskutočnilo z dôvodu potreby stabilizácie rozhodovacej praxe štátnej komisie. Komisia definovala, čo sa rozumie pod porušením volebného moratória, a kedy naopak o porušenie nejde.

Volebné moratórium je časový úsek tesne pred voľbami, počas ktorého nie je možné viesť volebnú kampaň, čím sa zabezpečuje priestor na slobodné rozhodovanie a nevytvára sa tlak na voliča. Začiatok volebného moratória a koniec volebnej kampane býva podľa §2 ods. 2 zákona č. 181/2014 Z. z. o volebnej kampani doplnení zákona č. 85/2005 Z. z. o politických stranách a politických hnutiach (ďalej len „zákon o volebnej kampani“) 48 hodín predo dňom konania volieb.

Za porušenie volebného moratória možno považovať len situáciu, keď je verejnosti prvýkrát aktívne sprístupnená (nová) informácia o kandidátovi alebo kandidujúcej politickej strane v čase volebného moratória[1] z čoho vyplýva záver, že ponechanie už vylepených plagátov alebo billboardov na mieste ich umiestnenia v čase volebnej kampane nie je porušením moratória. Porušením sa však rozumie vylepovanie nových billboardov a plagátov, ako aj prelepovanie poškodených plagátov či billboardov.

Volebnou kampaňou sa podľa §2 ods. 1 zákona o volebnej kampani rozumie „akákoľvek činnosť politickej strany, politického hnutia, koalície politických strán a politických hnutí a kandidátov, za ktorú sa obvykle platí úhrada smerujúca k propagácií ich činnosti, cieľov a programu za účelom získania funkcie volenej podľa osobitného predpisu.“ Potreba stabilizácie sa odráža najmä v skutočnosti, že volebná kampaň sa vykonáva aj prostredníctvom  dopravných prostriedkov, ktoré na svojom exteriéri nesú volebné plagáty a polepy, ktoré slúžia na podporu a reprezentovanie konkrétneho kandidáta. V prípade dopravného prostriedku totiž vzniká priestor na pochybnosť, či sa pohybom dopravného prostriedku sprístupňuje nová informácia voličom a verejnosti.

 

 

 

Obsah je prístupný len pre používateľov s licenciou. Prosím , alebo ak ešte nemáte licenciu, prejdite SEM.
Žiadosť o licenciu na mieru

Oboznámil som sa so spracúvaním osobných údajov